Harlene Anderson zřejmě teď pracuje ve své kanceláři v texaském Houstonu, možná právě vede terapeutickou konzultaci s klientem nebo debatuje s některým z kolegů z domovského Houston Galveston Institutu. Možná ale také plánuje spolupráci s někým, kdo sedí u Skypu či e-mailu na druhé straně planety. Protože: máme spoustu možností, jak komunikovat navzdory vzdálenosti a rozdílnosti kultur i jazyků. Celoživotní práce Harlene Anderson spočívá právě v rozvíjení konverzací a spolupracujících vztahů s transformativním potenciálem.
Rád bych zde nabídnul k diskusi úryvek ze svého článku o hypnoterapii zaměřené na řešení (celý článek zde nalézt na: http://dalet.cz/Clanky/SF-podvedomi.pdf ).Již psát o hypnoterapii je v postmoderním světě skoro stejně kontroverzní jako psát v něm o psychoanalýze (na to jsem si ještě netroufl). V předloženém úryvku se zabývám "strategičností", která bývá tradičně s hypnoterapií (a s kdečím jiným) spojována a v postmoderním diskurzu bývá spíše kritizována. Za jakékoli podněty a nápady budu vděčný:
V posledních více než dvou letech se poměrně intenzivně zabýváme s kolegy z našeho týmu Dalet (viz. www.dalet.cz) přípravou vzdělávání v přístupu zaměřeném na řešení (zkr. SF - "solution-focused"). Vzhledem k tomu, že se tomu nikdo pokud víme uceleně nevěnuje (maximálně se někde objeví "kousek šejzra" vedle "kousku z wajta" a jiných kousků z jiných směrů), řekli jsme si, že se do toho pustíme sami. Takové rozhodnutí bylo ale velice opovážlivé.
DEN PRVNÍ - GETTING CONNECTED Přináším vám pozdrav z příjemného městečka Leuven v Belgii, kam jsem včera dopoledne dorazila po několikahodinové noční cestě z Brna přes Vídeň a Brusel. Jela jsem autem, autobusem, letadlem, ale nejlepší byl belgický vlak, který mě lehce, hladce a neslyšně vezl 10 minut za 5Euro. A snad ještě lepší bylo nádraží v Leuvenu, které se sice rekonstruuje, ale v podchodu to příjemně vonělo a na jeho konci stáli dva pracovníci s kýblama a hadrama a smetákama a umývali schody i stěny! To by mě fakt nenapadlo.
Už je tomu několik dní, co jsme se s Narativem setkali po Skypu s mexickou terapeutkou Rocio Chaveste a jejími studenty z Kanankil institutu. Tedy, setkali, byli jsme od sebe vzdálení půl zeměkoule. Třesení rukou ani vřelé obětí neproběhly (i když vřelost se nevytratila). O to víc při tvorbě reflektujících týmů záleželo na volbě jazyka a snaze o porozumění.
Už přes týden jsem v Brně a musím bohužel konstatovat, že myšlenka on-line blogového seriálu pro narativ.cz z mé cesty do Mexika nevyšla úplně podle představ. Po příjezdu do Playa del Carmen, které bylo dějištěm sympózia spolupracující terapie s názvem International Summer Institute, jsem se možná až moc ponořil do série workshopů, přednášek a konzultací, do bohatého nočního života a do klidných vln Mexického zálivu.