Old Narativ.cz | web pro postmoderní směry v terapii a poradenství

Aktuality

Kolektivní narativní praxe

Kolektivní narativní praxe

 

O narativní terapii se někdy říká, že je založena na hodnotách (value-based) spíše než na teorii (theory-based). Už samotné počátky narativní praxe jsou spojené se spoluprací s domorodými utlačovanými komunitami v Austrálii a na Novém Zélandu, nebo se skupinami čelícími nějakému traumatu. Například australské Dulwich Center v těchto aktivitách nadále pokračuje. Spíše než o terapii zde můžeme mluvit o specifické formě sociální práce založené na narativních východiscích - někdy také nazývané „kolektivní narativní praxe“ (Collective narrative practice).

Ve zkratce by se dalo říci, že jde o podporu místní komunity v rozvinutí rezistence vůči dominujícím problémům nebo traumatům a posílení těch zdrojů komunity, které tuto rezistenci nadále rozvíjejí. Příkladem může být rozvíjení rezistence komunit v genocidou a HIV postižené Rwandě (více zde), nebo pomoc Palestincům, kteří se stali oběťmi mučení v  izraelsko-palestinském konfliktu (více zde). Zcela specifickou aktivitou je vytváření tzv. Stromu života (The tree of life), který navazuje na Whitovu a Epstonovu tradici tvořivé práce s dětmi. Strom života se používal zejména s dětmi, které prošly těžkými časy, jako např. válečným konfliktem v Kosovu. Ve zkratce jde o přístupný způsob, jak podpořit děti v rozvíjení takových příběhů, které je dělají silnější.

 

V souvislosti s těmito aktivitami už také několik autorů zpracovalo své zkušenosti. Příkladem může být kniha D.Denborougha o kolektivní narativní práci (Collective narrative practice: Responding to individuals, groups, and communities who have experienced trauma) nebo kniha několika autorů mezi nimiž je i Jill Freedman o odpovědi na genocidu ve Rwandě (Strengthening Resistance: the use of narrative practices in responding to genocide survivors).

Dulwich center v tomto směru podniká i nejrůznější vzdělávací aktivity. Poslední právě nyní probíhá ve Rwandě a zaměřuje se na práci s traumatem po genocidě.

O dalších se můžete dočíst zde. Více informací o kolektivní praxi se pak můžete dočíst také na stránkách Dulwich centra zde.

 

 

autor: Jakub Černý

 

Nepřehlédněte

Úvod do teorie a praxe otevřeného dialogu

 

Spolek Narativ pořádá

ÚVOD DO TEORIE A PRAXE OTEVŘENÉHO DIALOGU

Termín: 15.-16. 12. 2022 (vždy 9:00 – 16:30), 16 výukových hodin
Cena: 3.300,- Kč

více informací zde..

Tuto novinku jsme Vám přinesli už před několika týdny, nyní je však možnost přispět jednodušší. Stačí kliknout na Donate tlačítko a rozhodnout se, jakou částkou byste rádi přispěli. Děkujeme všem, kdo se takto rozhodnou. A kdybyste potřebovali vědět víc, zde je i krátké video a samozřejmě všechny odkazy na videa z našich workshopů.

Užijte je ve zdraví!

Pohádka: Jak šla videa od Narativu do světa

Video

Embedded thumbnail for Narativ in dialogue with Harlene Anderson and John Shotter

Newsletter

Zůstaňte informováni o našich nejnovějších zprávách!

CAPTCHA
ochrana proti spamu
Vyplňte prázdné pole.
Network for Dialogical PracticesOtevřený dialog

Vyhledávání

CAPTCHA
ochrana proti spamu
Vyplňte prázdné pole.