Narativ.cz | website for postmodern ways in therapy and consulting

Blogy

Konverzace bez hranic: rozhovor s Harlene Anderson

Harlene Anderson zřejmě teď pracuje ve své kanceláři v texaském Houstonu, možná právě vede terapeutickou konzultaci s klientem nebo debatuje s některým z kolegů z domovského Houston Galveston Institutu. Možná ale také plánuje spolupráci s někým, kdo sedí u Skypu či e-mailu na druhé straně planety. Protože: máme spoustu možností, jak komunikovat navzdory vzdálenosti a rozdílnosti kultur i jazyků. Celoživotní práce Harlene Anderson spočívá právě v rozvíjení konverzací a spolupracujících vztahů s transformativním potenciálem. Své pole působení už dávno neomezuje pouze na psychoterapii; říká, že usiluje o rozvíjení takové konverzace, která otevírá všem účastníkům přístup k jejich kreativitě a novým možnostem, i v komplikovaných situacích, kde dříve žádné možnosti nespatřovali. Kolaborativní přístup opustil hranice terapie a poradenství a vydal se do otevřeného prostoru práce s lidmi od sociální práce, přes vzdělávání a terapii, až ke komerčnímu sektoru.

Za pár dní už Harlene, jako tolikrát v roce, sbalí kufr a odletí vést své workshopy po Austrálii. V září dorazí k nám, do Brna! I vy můžete využít příležitost a skrze tento blog se zapojit do konverzace, ještě před tím než se uvidíme osobně na jejím workshopu. (Otázky a komentáře můžete psát v češtině, my je přeložíme a odešleme).

 

1) Jaké publikum máte při Vašich workshopech obzvláště ráda?

Vítám všechny účastníky. Vždycky se velice ráda seznamuji s novými lidmi v různých zemích a dozvídám se o jejich práci, obzvlášť pokud v ní musí čelit specifickým překážkám či výzvám. S potěšením vedu při workshopech konverzace „naživo“ s kolegy, kteří se dobrovolně přihlásí, aby se mnou konzultovali něco ze své každodenní práce nebo života. Všichni zažíváme konverzaci ve stejný moment. Umožňuje mi to také přizvat ostatní k reflektování procesu. Účastníci mi často říkají, že je to pro ně užitečnější způsob učení se o kolaborativní terapii než třeba sledování videa.

2) Jaký prostor a další praktické věci vám vyhovují pro vaše workshopy?

Ideální je, když mohou účastníci v místnosti pro workshop sedět v kruhu nebo v soustředných kruzích anebo jiným způsobem, ve kterém mohou vidět do tváře ostatních. Při takovém uspořádání nejsem v hierarchické pozici experta v čele místnosti s ostatními, kteří jsou v řadách za sebou a vidí pouze záda kolegů před nimi. Uvědomuji si, že někdy tento ideál není dosažitelný a vždy se snažím najít způsob, jak napomoci většímu pocitu rovnosti a menší hierarchičnosti mezi mnou a účastníky. Jinými slovy, ráda pomáhám lidem, aby se se mnou a s ostatními propojili a skutečně se cítili součástí workshopu. V souvislosti s tím uvažuji také o “pohostinnosti”: o důležitosti toho, aby účastníci byli přivítáni, aby se cítili jedinečně. Pokud je to možné, osobně zdravím každou osobu, když vchází. a vždy je příjemné nabídnout nějaké občerstvení (např. kávu) jako součást přivítání.

Komentáře

Pavel Nepustil's picture

 

Narativ:

Díky, Harlene! Podařilo se nám zamluvit dobrý prostor, aspoň myslím. Aulu na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.  Nejsou tam připevněné stoly a židle, takže bude možné s nimi hýbat, jak budeš chtít. Škola by měla být skoro prázdná, protože to bude ještě před začátkem semestru. Takže tam taky nebude hluk a bude tam také spousta prostoru pro neformální povídání o přestávkách.

A bude tam velice různorodá skupina účastníků – z různých oblastí práce s lidmi, také akademici...

Protože hlavní zaměření workshopu je etika, zajímalo by mě, jaké jsou tvé zkušenosti s mluvením o etice před větší skupinou lidí – je to oblíbené téma? Nebo spíš nudné?

Harlene: 

Ten prostor zní skvěle: hezký a klidný. A je pěkné, že můžeme mít pohyblivé židle a prostor pro lidi, aby se mohli přesunovat a povídat si v malých skupinkách.

No, a etika... Etika není něco, na co by se účastníci rovnou ptali, ale etické otázky jsou často součástí různých otázek a komentářů.

 

Pavel Nepustil's picture

A máme tady program od Harlene: http://www.narativ.cz/files/pictures/clanky/program_harlene_pdf_4e522d6229.pdf. Je zatím předběžný, a to naprosto vážně myšleno: tzn. pokud něco budeme chtít přidat, změnit, Harlene to rozhodně vezme v potaz. Pavel

ccm's picture

 

         

 

Nepřehlédněte

Workshop 2017 Werner Schütze (DE)

Dr. Werner Schütze:
OPEN DIALOG IN MENTAL HEALTH CARE

We wholeheartedly invite you to an experiential workshop, centered on the experience of being in dialogue. The workshop is suited for people who are interested in the field of mental health care, are currently working in the field, or wish doing so in future.

When: 24. - 25. 11. 2017
Where: Brno

more info..

Video

Embedded thumbnail for Horizonty 2013: Appreciative inquiry

Newsletter

Zůstaňte informováni o našich nejnovějších zprávách!

CAPTCHA
spam protection
Fill in the blank.
Network for Dialogical PracticesOtevřený dialog

Search form

CAPTCHA
spam protection
Fill in the blank.