Narativ.cz | website for postmodern ways in therapy and consulting
Blogy
Oba dva hlavní pětihodinové workshopy už mám za sebou, za chvíli mě čeká večerní akce v baru se studenty. Jsem teď na svém pokoji, nejsem úplně fresh, ale nevím, jestli je to ještě kvůli časovému posunu, kvůli počasí nebo kvůli workshopům.
Nedokážu říct, co workshopy přinesly studentům, ale mně přinesly hodně. Chtěl jsem využít toho, že před dvěma lety jsem hovořil v Kanankil se stejnými studenty, když začínali program „Addictions“. Bylo to těsně po mé stáži v Houston Galveston Institute, kde jsem měl možnost na vlastní kůži zažít spolupracující postmoderní přístup v terapii. Nyní ti stejní studenti magisterský program končí. Ideální čas pro společnou reflexi!
Začal jsem tím, že jsem trochu vysvětlil kontext mojí práce ve Sdružení Podané ruce. Bylo to dost náročné, protože ve srovnání s Mexikem je to naprosto jiný svět. Pojmy jako „harm reduction“, „kontaktní centrum“, „metadon“ nebo „terapeutická komunita“ jsou tady naprosto neznámé. Naopak nemohli uvěřit, že v České republice jsou pouze dvě skupiny Anonymních alkoholiků.
Potom jsem krátce zreflektoval, jak postmoderní perspektiva ovlivnila mé působení v drogových službách. Mluvil jsem o tom, jak si přestávám hrát na experta na „závislost“ a raději se tak trochu hloupě doptávám, co to přesně pro klienta znamená, když říká, že má „absťák“, když má „chutě“ nebo když se „chce léčit“. Snažím se o to, abychom dokázali najít nějakou společnou řeč a také společný cíl, na kterém můžeme pracovat. Mimo jiné jsem se také zmíjnil o tom, jak postupně zmizely formuláře k vyplnění, které dřív ležely mezi mnou a klientem jako prodloužená ruka nějaké vyšší moci, která nám ukládá, co dělat, aniž by to kdokoliv z nás považoval za nutné.
A pak už byla řada na studentech. Utvořily malé týmy, ve kterých vždy dva studenti programu „Psychotherapy“ vedli „výzkumný“ rozhovor s jedním studentem „Addictions“ a snažili se prozkoumat, jak postmoderní perspektiva ovlivnila práci těchto studentů v oblasti závislostí. Následně jsme si s částí „výzkumníků“ sedli a hovořili o tom, co se dozvěděli. K dispozici jsme měli dva reflektující týmy: jeden složený ze zbytku výzkumníků, druhý ze „zkoumaných osob“. Otevřel se tak velice zajímavý interaktivní proces, který přinesl řadu podnětů k dalším a dalším reflexím.
To bylo včera. Dneska jsme především mluvili o tom, jak se dá na závislost obecně pohlížet z postmoderní perspektivy. A vymýšleli jsme způsoby, jak tuto perspektivu uvést do praxe v podobě konkrétních projektů. Myslím, že by z toho mohlo být i něco praktického do budoucna. Začátek česko-mexického partnerství v oblasti závislostí. Myslím, že dneska večer v baru na to ještě dojde řeč…
Poslední aktuality
-
18.01.2023
-
18.01.2023
-
23.06.2022
-
18.12.2021
-
28.03.2021
-
14.06.2020
-
09.06.2020
-
02.03.2020
Komentáře
To zní tak zajímavě, co
To zní tak zajímavě, co se studenty děláte! Strašně se mi líbí struktura toho, jak si povídali studenti různých oborů spolu, a pak refl. týmy z nich.. to zní fakt skvěle. Děláš si z toho nějaké videonahrávky? Tohle jsem nikdy moc neprobádala, jak třeba to, co se učíme ve výcviku, mění moji práci se závislými, v čem se liší můj pohled od pohledu některých kolegů. Zní to totiž jako těžká myšlenková práce, uvědomit si to a zformulovat, ale vlastně je to asi jen přemýšlení o tom, co člověk dělá, a to se nedá obejít, stejně to všichni pořád děláme, akorát ne nahlas... Budete ještě s těmihle studenty v kontaktu? Jestli jo, co kdybych přeložila tvůj blog do AJ a mohli i oni napsat, jaká je jejich reflexe, přímo na narativ? Udělala bych překlad vždycky pod tvůj text, do toho těla článku... dej vědět, neměl by to být problém (google translater pomůže), jen to nechci dělat zbytečně, jeslti třeba chatujete někde jinde...
Jo a na co teda došla řeč v tom baru? Piš, nenapínej! :-) A co hic, je tam pořádnej? Seš furt mokrej?
A vložila jsem do textu fotku z kanankil.org, studenti a lektoři Kanankilu, to jsou ti mávající lidé...
potmoderní pojetí závislosti
To by mě fakt zajímalo, co jste vymysleli při diskuzi o postmoderním pojetí závislosti?:) Nejspíš zazněla kritika diagnostikování, škatulkování apod. nebo něco jiného?
Přijde mi dost dobrý, jak to ovlivnilo tebe. Repektive, jak si začal používat ten neexpertní přístup a doptávát se. Je to moc fajn, když se to povede a podaří se ti dostat do světa toho člověka, do jeho porozumění těmhle věcem, o kterých si možná někdy my "odborníci" myslíme, že mají jasný definice a rozumí se tak "samo sebou".
Tohle je moc podnětný, pokračuj v psaní! I když tady zatím není moc komentářů od jinejch lidí:/ Třeba sei to časem přečtou zpětně.
Užívej si to tam zatím. Hasta pronto amigo!
K tomu postmodernimu pojeti
K tomu postmodernimu pojeti zavislosti: asi nejpodnetnejsi mi prijde vyrok H. Goolishiana, kdyz mluvil o svem pojeti problemu: Problem je proste to, co tak lidi nazvou. A stejne tak zavislost je proste to, o cem lidi reknou, ze to je zavislost. Tohle pojeti jsem nazval "Zavislost jako problem". Asi o tom napisu clanek do Mladyho sveta. Ale jinaks to odhadl presne: nejvic zaznivalo, ze studenti zacali za "zavislym" videt lidskou bytost.
mexicko-ceska spoluprace - u
mexicko-ceska spoluprace - u toho bych chtela byt
jo a jenom... ehm... http://www.anonymnialkoholici.cz/adresy.html