Narativ.cz | web pro postmoderní směry v terapii a poradenství

 

SYRECZECH

Spolek Be International, který projekt Syreczech zaštiťuje je nezisková organizace využívající participativní formáty vzdělávání, proto i na Horizontech chceme být co možná nejvíce interaktivní.

SYRECZECH se stal synonymem pro komunitu Čechů a Syřanů, kteří se od října 2014 do ledna 2015 několikrát setkali na kulturních akcích, které pro sebe vzájemně organizovali. Pro náš spolek Be International byl projekt pořádnou výzvou, protože jsme kladli důraz na jeho kvalitu, kterou jsme viděli v inkluzivním přístupu a v neustálé reflexi potřeb Syřanů v Brně. Díky dotazníkům a osobním rozhovorům jsme v létě a v září zjišťovali, co přesně Syřané v Brně potřebují a co se od nich můžeme naučit my.

Výsledkem plánování byla škála aktivit, počínaje gastronomickým minifestivalem v říjnu. Následoval listopad zaměřený na diskuse. Kromě témat občanské společnosti a Arabského jara se účastníci projektu SYRECZECH setkali také s vedoucí mise Mezinárodní organizace pro migraci, Lucií Sládkovou, které se ptali na otázky spojené s migrací. V prosinci jsme uspořádali sbírku oblečení, přikrývek a bot pro Sýrii. Celý projekt i sbírku jsme pak zakončili česko-syrskými Vánocemi a koncertem kapely Ziriab.

V lednu jsme kromě vyhodnocování všech proběhlých aktivit uspořádali workshop nenásilné komunikace, který nám pomohl vypořádat se s hate speech, které bylo hlavně při organizování demonstrace za přijetí syrských uprchlíků na našich stránkách požehnaně.

Výsledkem projektu je propojená syrská komunita, která se seznámila také s účastníky mezinárodních projektů Be International a studenty MU. V rámci této komunity se vyprofilovalo 5 velice aktivních Syřanů, kteří jsou připraveni kulturní aktivity organizovat dál a při organizaci setkání si zlepšili své občanské a sociální kompetence, jako je týmová spolupráce, propagace veřejných aktivit a tvorba kampaní, koordinace týmu a interkulturní přístup.

S komunitou jsme zůstali v kontaktu. Nyní, více než rok po oficiálním „syrečkovském“ programu jsme uspořádali schůzku s jeho účastníky a chceme ve společných aktivitách pokračovat. V návrzích, které se nám od brněnských Syřanů sešly, jsou nápady na společné výlety, doučování češtiny nebo kurzy vaření české a syrské kuchyně.

 

Workshop: Abstrakt

Živá knihovna česko-syrské komunity v Brně

Na symposiu Horizonty bychom vás rádi pozvali za oponu brněnské komunity Čechů a Syřanů (www.syreczech.cz/). Metodou tzv. živé knihovny představíme, jak SYRECZECH vznikal, jaká byla jeho úskalí, co nám udělalo radost a co chystáme dál. Živá knihovna představuje pro účastníky workshopu možnost procházet se prostorem, zastavovat se s nositeli konkrétních sdělení a vést s nimi dialog o tom, co do sdíleného prostoru přinášejí. Na jednotlivých stanovištích tak budete mít možnost seznámit se s komunitou z pohledu jejího syrského člena, koordinátora dobrovolníků, nositelky hlavní myšlenky a organizátora.

Jakmile začneme „tvořit komunitu“, proces změny ve vzdělávání je rázem jiný! Zdá se, že návratem k humanizačním změnovým procesům ve vzdělávání, kde je každý hlas považován za důležitý, budujeme silné a udržitelné sítě. Zapojení celého společenství školy do vytváření lepší a nadějnější budoucnosti ve vzdělávání vede k procesům změny, kterým můžeme věřit. Produktem této společné práce je vztahová důvěra.

V mojí každodenní práci facilitátora vzdělávací změny se neustále setkávám s tím, že tento přístup vede u mnoha lidí k novým a novým myšlenkám a nápadům, což jednoduše posiluje proces změny jako takový. A přesně takto zažíváme při zkušenosti se změnou „společné dobrodružství“.

Nepřehlédněte

Úvod do teorie a praxe otevřeného dialogu

 

Spolek Narativ pořádá

ÚVOD DO TEORIE A PRAXE OTEVŘENÉHO DIALOGU

Termín: 18.-19.3.2021 (vždy 9:00 – 16:00), 16 výukových hodin
Cena: 1.900,- Kč

více informací zde..

Tuto novinku jsme Vám přinesli už před několika týdny, nyní je však možnost přispět jednodušší. Stačí kliknout na Donate tlačítko a rozhodnout se, jakou částkou byste rádi přispěli. Děkujeme všem, kdo se takto rozhodnou. A kdybyste potřebovali vědět víc, zde je i krátké video a samozřejmě všechny odkazy na videa z našich workshopů.

Užijte je ve zdraví!

Pohádka: Jak šla videa od Narativu do světa

Werner Schutze (DE)

 

Spolek Narativ pořádá

ZÁKLADNÍ TRÉNINK V OTEVŘENÉM DIALOGU 2020
se zaměřením na práci v oblasti duševního zdraví

Místo: Praha
Rozsah:
128 hodin, 6 setkání od října 2020 do května 2021
Akreditace: MPSV
Kapacita:
20 účastníků
Jazyk:
angličtina s českým překladem
Cena:
35.000,- Kč

více informací zde..

Video

Embedded thumbnail for Narativ in dialogue with Jaakko Seikkula

Newsletter

Zůstaňte informováni o našich nejnovějších zprávách!

CAPTCHA
ochrana proti spamu
Vyplňte prázdné pole.
Network for Dialogical PracticesOtevřený dialog

Vyhledávání

CAPTCHA
ochrana proti spamu
Vyplňte prázdné pole.