Narativ.cz | web pro postmoderní směry v terapii a poradenství

 

Seminář s Lisou Forestell 2018

 

Lisa Forestell (USA)

Spolek Narativ ve spolupráci s Institut úzkosti / Institute of anxietySkupinou slyšení hlasů
a za podpory Vzdělávacího oddělení Národní galerie v Praze pořádá
Seminář s Lisou Forestell

Od psychiatrie ke smysluplnému životu:
Slyšení hlasů, peer organizace a transformace v oblasti duševního zdraví

Kdy:
8.-9. června, 2018

Harmonogram:
Pátek 8.6.: 10:00 - 17:00
Sobota 9.6: 10:00 - 17:00

Místo:
Veletržní palác – Auditorium 6. patro
Praha, Dukelských hrdinů, 47

Poplatky:
Pracující na plný úvazek: 800 Kč (1. den), 500 Kč (2.den), 1000 Kč (oba dny)
Pracující na poloviční úvazek, studující: 400 Kč (1.den), 250 Kč (2.den), 500 Kč (oba dny)
Lidé s nízkými nebo nedostatečnými příjmy (dobrovolný příspěvek): 200 Kč (1. den), 150 Kč (2. den), 300 Kč (oba dny)

Přihlašovat se můžete prostřednictvím formuláře níže

Seminář bude překládán do češtiny

 

Lisa Forestell (USA)

Lisa Forestell (USA)

Lisa Forestell je koordinátorkou rozvoje v rámci tzv. Západní vzdělávací a na zotavení založené komunity (Western Mass Recovery Learning Community). Lisa má zkušenost se slyšením hlasů, sama působí jako trenérka a facilitátorka a členka amerického výboru v rámci Sítě lidí slyšící hlasy (Hearing voices network).

Je certifikovanou lektorkou tzv. záměrné peer podpory (Intentional peer support) a zkušenou peer specialistkou působící v Massachusetts. Často cestuje do zahraničí za účelem podpory rozšiřování humánních přístupů ke zvládání emocionálního distresu. Sama sebe identifikuje především jako advokátku a aktivistiku. Ve své práci vychází z konceptů lidských práv a sociální spravedlnosti, aby pomohla transformovat způsob, jakým zachází společnost s lidmi s obtížemi v oblasti duševního zdraví.

 

Anotace prvního dne:

Na semináři se představí Lisa Forestell, americká aktivistka v oblasti duševního zdraví, organizátorka hnutí slyšení hlasů a peer advokátka, působící v americkém Massachusetts.

Lisa se podělí o svůj životní příběh z perspektivy člověka, který slyší hlasy a který si prošel zkušenostmi s hospitalizací a psychiatrickou péčí. Skrze svou přímou zkušenost bude reflektovat systém péče o duševní zdraví a přiblíží, v anglicky mluvícím světě často používaný, pojem „přeživší psychiatrické péče“ (psychiatric survivor). Na semináři se dozvíte, proč tento termín používá, a také něco o trojúhelníku „oběť-viník-zachránce“, který lidé procházející psychiatrickým systémem mohou zažívat a ze kterého není snadné vystoupit.

Na základě své vlastní zkušenosti a dlouholeté praxe nabídne reflexi různých způsobů porozumění a výkladů některých proklamovaných cílů reformy psychiatrické péče, jako je deinstitucionalizace, humanizace nebo demokratizace. Bude také otevírat kritickou diskuzi nad některými dalšími skloňovanými koncepty, jako například zotavení, peer support, zplnomocnění, a jejich možný dopad v kontextu reformy. 

Bude sdílet své znalosti o tom, jak vyvolávat změny uvnitř i vně systému péče o duševní zdraví a zavádět alternativy k tradičním léčebným postupům. Dále se bude zabývat otázkou, jak spolu mohou mocensky vyrovnaně a smysluplně pracovat lidé na pozici peerů a odborníci na duševní zdraví.

Seminář je určen odborníkům a aktivistům v oblasti duševního zdraví, peer pracovníkům, přeživším psychiatrické péče, lidem, kteří slyší hlasy nebo lidem, kteří se potýkají s potížemi v oblasti duševního zdraví, jejich blízkým a zájemcům z řad širší veřejnosti.

 

Anotace druhého dne:

Druhý den workshopu je volným pokračováním semináře a je určen především aktivistům v oblasti duševního zdraví, přeživším psychiatrické péče, lidem, kteří slyší hlasy, a jejich spojencům. Workshop bude věnovaný praktickým aspektům vytváření, fungování a udržování skupin vzájemné podpory. Lisa představí podrobněji svůj příběh s důrazem na to, jak se stala organizátorkou v rámci komunity lidí s podobnou zkušeností. Pozornost bude věnovat především praktickým aspektům toho, jak vytvářet, udržovat a směrovat skupiny lidí s podobnou životní zkušeností na lokální, národní i mezinárodní úrovni. Workshop bude interaktivní a otevřený potřebám účastníků. Otázky, které se mohou diskutovat, jsou následující:

  • Jak vytvořit, rozvíjet a udržovat sebepodpůrnou skupinu lidí, kteří slyší hlasy (jak nastavit pravidla ve skupině, co dělat, když se někomu ve skupině zhoršuje stav apod.)?
  • Jak se prezentovat a jak komunikovat s odborníky na duševní zdraví? (radikální stanovisko nekomunikace, pouze vzájemná podpora – nebo spolupráce a přijetí psychiatrických diagnóz)
  • Jak zplnomocňovat další lidi s potížemi v oblasti duševního zdraví a ty, kteří si už nesou diagnózu?
  • Jaké jsou alternativy k sebevraždě?
  • Jak se vyrovnávat a zpracovávat zážitek dobrovolné nebo nedobrovolné léčby a jak ho integrovat do smysluplného životního příběhu? Jak se v té souvislosti vyrovnávat s negativními emocemi, vztekem, zlobou apod.?
  • Jak budovat život, který stojí za to žít?

Více informací o Síti lidí, kteří slyší hlasy (Hearing voices network), o jejich organizaci zdola, jejich pionýrské a advokační práci v oblasti lidských práv lze nalézt zde: https://www.hearing-voices.org/voices-visions/about/

Více informací o  lokální odnoži a sebepodpůrné skupině lze nalézt zde: http://www.slysenihlasu.cz/

 

Registrační formulář

CAPTCHA
ochrana proti spamu
Vyplňte prázdné pole.

Nepřehlédněte

Úvod do teorie a praxe otevřeného dialogu

 

Spolek Narativ pořádá

ÚVOD DO TEORIE A PRAXE OTEVŘENÉHO DIALOGU

Termín: 15.-16. 12. 2022 (vždy 9:00 – 16:30), 16 výukových hodin
Cena: 3.300,- Kč

více informací zde..

Tuto novinku jsme Vám přinesli už před několika týdny, nyní je však možnost přispět jednodušší. Stačí kliknout na Donate tlačítko a rozhodnout se, jakou částkou byste rádi přispěli. Děkujeme všem, kdo se takto rozhodnou. A kdybyste potřebovali vědět víc, zde je i krátké video a samozřejmě všechny odkazy na videa z našich workshopů.

Užijte je ve zdraví!

Pohádka: Jak šla videa od Narativu do světa

Video

Embedded thumbnail for Juraj - Je len na mne, koho si na cestu odvykania vezmem so sebou

Newsletter

Zůstaňte informováni o našich nejnovějších zprávách!

CAPTCHA
ochrana proti spamu
Vyplňte prázdné pole.
Network for Dialogical PracticesOtevřený dialog

Vyhledávání

CAPTCHA
ochrana proti spamu
Vyplňte prázdné pole.